AVAS EXPORT-IMPORT - rýžový olej

e-shop
Slzovka obecná

Slzovka obecná
(Coix lacryma-jobi)

Slzovka obecná, též slzovka porcelánová neboli Jobovy slzy (Coix lacryma-jobi), je jednou z nejdéle pěstovaných obilovin na světě, u nás ještě málo známou. Původně pochází z tropů východní Asie a Malajsie. Je však pěstována v celé tropické a subtropické zóně.

Dorůstá výšky kolem 1 až 2 m, a její semena o velikosti hrachu se v průběhu dozrávání mění v lesklé bílé až modrošedé tvrdé vejčité kuličky o průměru 6 až 12 mm, tatosemena jsou z  jedné strany vyklenutá, z druhé mají podélnou rýhu a vyznačují se vysokou klíčivostí – další úroda dozrává v tropických oblastech přibližně 4 až 5 měsících po vysetí. Slzovka je velmi přizpůsobivá. Roste v lehkých písčitých i těžkých jílovitých půdách. Co se týče kyselosti půdy, snese velmi kyselou, neutrální i alkalickou zeminu. Vyžaduje slunečné stanoviště a stálé a mírné závlahy. Snáší však i silně zamokřené půdy.

Semena slzovky se používají k výrobě mouky, k přípravě polévek podobně jako u nás kroupy, ale kroupy nemají takový účinek jako slzovka. Pražená s cukrem se jí jako cukrovinka, případně se používá pro přípravu zdravotních čajů.

Před vařením je dobré ji propláchnout.

Slzovka patří mezi bezlepkové potraviny (neobsahuje lepek), což jistě uvítají lidé trpící celiakií.

Slzovce se přisuzují detoxikační účinky, má velmi dobré nutriční hodnoty a je známa pro svůj příznivý vliv na pleť, kterou udržuje hebkou a vláčnou.

Užívá se v léčitelství jako prostředek při:

Slzovka obecná

Zajímavé je použití proti různým druhům zhoubných nádorů; v poslední době se zjistilo, že v semenech obsažený coixenolid má skutečně kancerostatické účinky. Je používána též proti avitaminóze (beri-beri).

Slzovka není vhodná (dle čínské medicíny) v těhotenství a při akutním infekčním onemocnění (chřipka, angína,…)

Vhodné dávkování:

40 g denně, tj. 2 vrchovaté polévkové lžíce

Pro její silné účinky se nedoporučuje slzovku nadužívat.

Slzovka v kuchyni:

Slzovku přidávejte po troškách při vaření naturální rýže, přidává se jako příloha, ne však většinou samostatně, ale právě s rýží, kuskusem, bulgurem (slzovky se přidá max.1/3).

Vhodná také jako: